REHEAT s.r.o. - Centrální vysavače, větrání s rekuperací, podlahové vytápění

Moderní technologie
       & profesionální služby

Co získám instalací řízeného větrání s rekuperací oproti klasickému větrání oknem?
Ušetříte až 50% nákladů na vytápění tím, že z odpadního teplého vzduchu odeberete pomocí rekuperačního výměníku energii a předáte ji čerstvému přiváděnému vzduchu. Při větrání oknem nám proudí do domu chladný vzduch a intenzita přívodu vzduchu je závislá na venkovních podmínkách ( může vznikat průvan). Řízeným větráním s rekuperací si sami zvolíte teplotu a intenzitu proudění vzduchu v místnostech. Zajistí Vám komfort neustále přiváděného čerstvého vzduchu bez nutnosti myslet na větrání okny.

Pomůže mi větrání s rekuperací, když jsem alergik?
Rekuperační jednotky Nilan jsou již ve standartu dodávány s pylovými filtry, které zajistí vysoce kvalitní filtraci vzduchu a odstraní tak většinu nečistot a pylových částic ze vzduchu. Pro tu nejlepší filtraci vzduchu můžete také využít uhlíkové filtry.

Co hluk z venku?
Větráním s rekuperací dokážete utlumit i veškerý hluk z exteriéru, který by Vás mohl obtěžovat při klasickém větrání oknem.

Jak funguje výměník pasivní rekuperace?
Prohlédněte si jednoduché schéma. Odtahovaný vzduch předá energii přívodnímu čerstvému vzduchu pomocí velké styčné plochy uvnitř výměníku.


Můžu přiváděný vzduch přitopit či přichladit ?
Ano, můžete. Umožňuje to jednotka s aktivní nebo s kombinací aktivní a pasivní rekuperace. Aktivní rekuperace pracuje na principu tepelného čerpadla. . Pomocí výparníku se odebere veškeré teplo a přes kompresor předá kondenzátoru – takto lze přívodní vzduch přitápět. V případě chlazení se celý koloběh otočí pomocí čtyřcestného ventilu. Z kondenzátoru se stane výparník a naopak. Když nepotřebujete vzduch přitápět ani chladit, jednotka využívá pro přenos energie jen pasivní výměník.

aktivní rekuperace -zimní provoz letní provoz - chlazení a ohřev TUV

Kolik dokážu uspořit na vytápění pří pořízení rekuperace?
To je rozdílné u každého domu. Vše závisí na energetické náročnosti objektu. Procentuální vyjádření by se mohlo pohybovat mezi 30-ti až 50-ti procenty.

Kam rekuperační jednotku umístit?
Prakticky kamkoliv. Jednotka nemá speciální požadavky na okolní prostředí, většinou se ale umisťuje do technické místnosti, kde jsou i další technologická zařízení. U většiny modelů si můžete vybrat vertikální či horizontální verzi podle Vašich prostorových možností.

Jaké je možné použít materiály pro rozvody vzduchotechniky po domě?
Variant pro centrální vedení vzduchotechniky je více. Nejčastější jsou asi tyhle:

Vedení v kruhovém spiro potrubí – Jedná se o nejčastější používaný materiál pro rozvody vzduchotechniky. Pozinkované potrubí o kruhovém průřezu. Základem je páteřní rozvod, který je nejčastěji o průměru 160 mm a ten se dále větví nejčastěji na průměr 125 mm. Výhodou pro tento typ vedení je optimální proudění vzduchu, nevýhodou vyšší konstrukční výška oproti plochým kanálům.

Vedení v plochých kanálech – Nejčastěji se ukládají do skladby podlah, zabezpečují rozvod vzduchu pro spodní podlaží. Další využití je v prostorech, kde je nepřípustné snížit strop zhruba o 150 mm, protože výška plochých kanálů je většinou 50 mm. Nevýhodou oproti spiro potrubí je horší proudění vzduchu.

Do kterých místností se vzduch přivádí a z kterých se odtahuje?
Vzduch se přivádí do obytných místností - obývací pokoj, ložnice, pracovna, pokoje. Odtahovaný vzduch je z kuchyně, koupelen, WC, zádveří, spíže, komor, technické místnosti, aj. Do komunikačních prostorů, jako je chodba a schodiště se vzduch nepřivádí ani neodtahuje, protože přes tyto místnosti vzduch proudí samovolně. To je zajištěno bezprahovými dveřmi, která musí být osazeny v celém domě.

Nemůže mi obtěžovat proud přívodního vzduchu, nevzniká při nuceném větrání průvan?
Při správně zaregulovaném proudění přívodního vzduchu ani nezaznamenáte. Je nutno zaregulovat výstupní rychlost u koncového výstupního segmentu, která by neměla přesáhnout 1,5 m/s. Standardně se jako koncový segment využívají talířové ventily, ale je i řada dalších možností. Zaregulování optimálního proudění vzduchu je součástí aktivace vzduchotechnické jednotky od společnosti Reheat s.r.o.

Nemůže se šířit hluk z ventilátorů rozvody?
Na větev přívodního vzduchu a na větev odtahovaného vzduchu umisťujeme hned za jednotku tlumič hluku, který případný hluk pohltí.

Jak je zabezpečeno, aby nedocházelo k přeslechům mezi jednotlivými místnostmi?
Potrubí by nemělo jít přímou trasou, aby nedocházelo k tzv. „telefonnímu efektu"

Rozvody by měly být rozvětvené a doporučujeme na konec každé větve osadit zhruba 1 metr flexibilního potrubí sonoflex. Flexibilní potrubí utlumí hluk o několik dB a výborně se na něj připojují montážní kroužky, do kterých se osazují talířové ventily. Pokud dispozice domu nedovolí rozvětvení potrubí a vedení jde přímou trasou mezi jednotlivými místnostmi, je třeba osadit i mezi jednotlivými obytnými místnostmi tlumič hluku, aby se přenosy zvuku eliminovaly.

Co nárazové větrání např. z kuchyně, WC a koupelny?
I to je možné rekuperační jednotkou zabezpečit . Systém může být spínaný ON/OFF (vhodné do kuchyně) a nebo s časovým doběhem (vhodné pro koupelny a WC),který se integruje přímo do spínačů.

Je lepší, aby jednotka byla trvale v provozu nebo je lepší ji vypnout?
Tahle volba je samozřejmě jen na Vás. My doporučujeme mít jednotku sepnutou neustále ,aby dům byl nepřetržitě provětráván a komfortní prostředí bylo v domě neustále. Díky EC motorům s nízkou spotřebou energie to není nic nákladného.

Musí se vzduchové rozvody čistit?
Nutnost to není, ale doporučujeme zhruba po třech letech provést diagnostiku celého potrubí a poté se rozhodnout, zda rozvody vyčistit či nikoliv. Společnost REHEAT s.r.o.Vám zajistí jak diagnostiku, tak i čištění rozvodů.

Jak často je potřeba měnit filtry?
Filtry se mění průměrně po třech měsících. Při velkém znečištění venkovního ovzduší se můžou měnit i častěji.

Můžu si přihřát přívodní vzduch u pasivní rekuperace?
Ano,v nabídce příslušenství naleznete jak elektrický dohřev, tak i teplovodní dohřev. Elektrický dohřev Genvex PTC Preheater je řízený přímo z jednotky. Pokud máte nějaký ze systémů teplovodního vytápění, můžete využít teplovodní výměník GenvexVA pro dohřev přívodního vzduchu.

Jak vyřešit digestoř v kombinaci s rekuperační jednotkou?
Při výběru digestoře určitě zvolte recirkulační digestoř. Digestoř má za úkol odfiltrovat tuky, které vzniknou při vaření a jednotka pojme pachy. Pro kombinaci s rekuperací není vhodná odtahová digestoř – odtahem by se tvořil velký podtlak jednotce a teplý vzduch z interieru byste bez užitku odtahovali ven.

Mohu mít krbovou vložku, když se rozhodnu pro rekuperaci?
Ano, vyřešit to samozřejmě lze. Zvolte hermeticky uzavřenou krbovou vložku s externím přívodem vzduchu. Krbové vložky s přisávání vzduchu z interiéru nejsou vhodné pro kombinaci s rekuperací z důvodu utváření podtlaku.

Mohu větrací jednotkou s rekuperací odvětrat bazén či wellnes?
Rekuperační jednotky jsou ideální i pro odvětrání bazénových hal či wellnesů. Vnitřek jednotky však musí být speciálně upravena proti látkám, které jsou obsaženy ve vodě.